ecar logó

Közlekedési büntetőpont


A közlekedési előéleti pontrendszer lényege, hogy bizonyos közlekedési szabálysértésekért, illetve bűncselekményekért a pénzbírság mellett büntetőpontokat is kap a szabályszegő. Ezek a pontok összeadódnak, és ha elérik vagy meghaladják a 18-at, akkor a járművezető vezetői engedélyét visszavonják.

A pontrendszer nem az egyetlen szankció - inkább kiegészíti a tízezrekben mérhető büntetéseket, hozzáadva a pénzügyi következményeken túlmutató személyes felelősséget. A rendszer különlegessége, hogy a pontok nyilvántartása nem örökérvényű: bizonyos idő után elévülnek, ha nem gyűlik össze a kritikus mennyiség.

Büntetőpontok kiszabása

Fontos leszögezni, hogy büntetőpont kizárólag olyan szabályszegés elkövetése esetén adható, amelynél a járművezetőt a bíróság vagy a hatóság jogerősen elmarasztalta, illetve ha az elkövető a helyszíni bírság kiszabását tudomásul vette. Ez azt jelenti, hogy a jármű tulajdonosának "objektív felelőssége" alapján kiszabott büntetések - mint például a VÉDA-rendszer által rögzített, utólag kiküldött gyorshajtási bírságok - nem járnak büntetőponttal, amennyiben nem derül ki egyértelműen, ki vezette az adott jármüvet a szabályszegés pillanatában.

A rendszer tehát elsősorban a közvetlen, rendőri intézkedés során azonosított szabályszegésekhez kapcsolódik, ahol a hatóság megállapítja a járművezető kilétét, és ő ezt el is ismeri.

A szabályszegések és a hozzájuk tartozó büntetőpontok

A különböző közlekedési szabálysértések és bűncselekmények súlyossága szerint eltérő pontszámok járnak. Ezeket a pontszámokat az alábbiakban rendszerezve, táblázatba foglalva mutatjuk be:

Büntetési tétel Büntetőpont
Segítségnyújtás elmulasztása 11
Közúti veszélyeztetés 11
Járművezetés ittas állapotban 11
Járművezetés bódult állapotban 11
Járművezetés tiltott átengedése 11
Cserbenhagyás 11
Közúti baleset okozása 9
Megengedett legnagyobb sebesség túllépése 8
Vasúti átjárón áthaladás szabályainak megsértése 8
Járművezetés az eltiltás tartama alatt 6
Az elsőbbség és az előzés szabályainak megsértése 6
Autópálya leállósávján történő haladás 6
A közúti közlekedés rendjének megzavarása; könnyű testi sértés okozása esetén 6
A közúti közlekedés rendjének megzavarása 5
Kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt megálló jármű melletti megállás nélküli elhaladás 5
Kötelező haladási irányra vonatkozó szabályok megszegése 4
Irányjelzés szabályainak megszegése 3
Bekanyarodási szabályok megsértése 3
Telefonálás vezetés közben (kézben tartott készülékkel) 3
Motorkerékpáron bukósisak nélküli közlekedés 3
"Előzni tilos", "Tehergépkocsival előzni tilos" vagy "Mindkét irányból behajtani tilos" táblák figyelmen kívül hagyása 3
Záróvonalon vagy járműforgalom elől elzárt területen való áthaladás 2
Útkereszteződésben az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 m-es távolságon belüli megállás 2
Jobbratartási kötelezettség megsértése 1
Nem megfelelő sebesség alkalmazása (relatív sebességtúllépés) 1

Látható, hogy a legsúlyosabb, 11 pontos büntetések többnyire a büntetőjogi kategóriába tartozó cselekményekhez kapcsolódnak, míg az 1-2 pontos tételek a kisebb szabálysértésekre vonatkoznak. Érdekes módon, a rendszerben nincs 7 pontos büntetési tétel.

A 18 pont elérése: a vezetői engedély elvesztése

A nyilvántartott pontok kritikus határának elérése komoly következményekkel jár. Ha a pontok száma eléri vagy meghaladja a 18-at, a nyilvántartó három napon belül értesíti az illetékes hatóságot, amely nyolc napon belül határozattal visszavonja a járművezető vezetői engedélyét. Ez tehát azt jelenti, hogy a vezetési jogosultság ideiglenesen megszűnik.

Az engedély visszaszerzéséhez a járművezetőnek utánképzésen kell részt vennie, amelynek sikeres teljesítése után jelentkezhet új vezetői engedélyért. Ez a folyamat nem csupán időt, de jelentős anyagi ráfordítást is igényel, ráadásul a vezetési jog hiánya a mindennapi életre, munkavégzésre is hatással lehet.

A közügyektől eltiltás - amely bizonyos közlekedési bűncselekmények esetén kiszabható - különösen súlyos következmény, hiszen ez nem csupán a vezetői engedély ideiglenes elvesztését, hanem a választójog és más állampolgári jogok gyakorlásának átmeneti felfüggesztését is jelenti. A Btk. szerint a közügyektől eltiltás tartama az ügydöntő határozat jogerőre emelkedésével kezdődik, és nem számít bele az az idő, amely alatt az elítélt szabadságvesztését tölti.

A büntetőpontok elévülése és törlése

A pontrendszer nem örök érvényű büntetést jelent. A büntetőpontok három év után automatikusan elévülnek és törlődnek a nyilvántartásból, feltéve, hogy ez idő alatt nem történt újabb pontszerzés. Ha azonban újabb szabályszegés történik, az elévülési idő újraindul.

Ez a szabályozás lehetővé teszi, hogy a közlekedők "tiszta lappal" induljanak, ha hosszabb ideig jogkövető magatartást tanúsítanak. A rendszer ezáltal nem csak büntető, de nevelő hatással is bír, ösztönözve a szabályok betartását.

Minden jog fenntartva © 2025 ecar.hu